ایستگاه فضایی Gateway
فاز اول Gateway شامل، یک عنصر نیرو و پیشرانه، محل سکونت و تدارکات و وسایل مورد نیاز می باشد.

ایستگاه فضایی Gateway

ناسا قصد دارد تا در سال 2024 تحت پروژه آرتمیس، دوباره به ماه سفر کند. برای این منظور ناسا و همکارانش در حال طراحی و ساخت یک سفینه فضایی کوچک برای گردش به دور ماه با نام Gateway هستند. قرار است تا فضانوردان با فضاپیمای Orion به Gateway متصل شوند و بعد از انتقال به سیستم فرود انسان بر روی ماه، به سطح ماه اعزام شوند. در ادامه شاهد پرسش و پاسخی خواهید بود که ناسا درباره Gateway ارائه کرده است.

آیا ناسا واقعا درحال ساخت سفینه فضایی است؟!

بله همین طوره. ناسا و همکارانش در حال طراحی و ساخت یک سفینه فضایی کوچک برای گردش به دور ماه با نام Gateway هستند. این سفینه فضایی موقتا خانه و محل کاری برای فضانوردان در فاصله‌ای نزدیک به 400 هزار کیلومتر از سطح زمین خواهد بود،

این سفینه فضایی دارای محل زندگی، آزمایشگاه‌های علمی برای تحقیقات، پورت‌هایی برای بازدید از سفینه فضایی، و دیگر قسمت‌ها می‌باشد. سفینه فضایی این قابلیت را به ناسا و همکارانش خواهد داد تا نسبت به قبل، به سطح ماه دسترسی بیشتری داشته باشند و نیروی انسانی و روباتیک را پشتبانی کند.

Gateway برای نیروی فضانورد اعزامی برروی ماه، و نیروی آینده ماموریت مریخ، همانند خانه آن‌ها خواهد بود.  حتی قبل از اولین مسافرت به مریخ، فضانوردان از Gateway به منظور تمرین زندگی برای به دور بودن از زمین و همچنین برای تمرین حرکت فضا پیما در جهت های مختلف در اعماق فضا  استفاده خواهد کرد.

آیا این ایستگاه فضایی جدید، فقط برای گردش به دور ماه است؟

مجموعه‌ای از فضانوردان نه مانند ایستگاه فضایی بین‌المللی به طور ساله، بلکه حداقل یک بار در سال از ایستگاه فضاییGateway  بازدید و در آن اقامت خواهند کرد. همچنین اندازهGateway   به مراتب کوچکتر خواهد بود. اگر بخواهیم اندازه این دو ایستگاه را هم مقایسه کنیم باید بگویمGateway  به اندازه یک آپارتمان کوچک است و ایستگاه فضایی بین‌المللی از یک خانه شش خوابه بزرگتر است. هنگامی که فضانوردان در یک زمان وارد فضاپیما می‌شوند قادر خواهند بود تا بیش از سه ماه به کار و زندگی در این فضاپیما بپردازند و آزمایش‌های علمی انجام دهند و به سطح ماه سفر کنند. 

حتی زمانی که هیچ خدمه‌ای داخل سفینه فضایی زندگی و یا کار نمی‌کند. روبات‌های پیشرفته و کامپیوترها مدیریت داخل و خارج آن را بر عهده خواهند داشت و مرتبا داده‌ها را به صورت خودکار ارسال خواهند کرد.

حالا چرا Gateway؟ چرا از ابتدا به سمت ماه نمی‌روند؟

ما می‌خواهیمGateway  مکان جدیدی برای اکتشاف انسان و بهترین در دنیای علم و فناوری باشد. در گنگره بین‌المللی فضانوردان در اکتبر سال 2018 در شهر برمن، آلمان، ناسا بازخورد مثبت خیلی زیادی از جامعه فضایی بین‌المللی درباره اهمیت وجود سفینه فضایی برای گسترش حضور عمیق‌تر انسان در منظومه شمسی که شامل ماه و مریخ است، دریافت کرده است.

ناسا به دنبال گزینه‌هایی برای فضانوردان است تا رفت و آمد بین Gateway و ماه با فرودگرهایی ممکن باشد. همانند یک فرودگاه، فضاپیما مختص به سطح ماه یا مریخ، از Gateway برای سوختگیری یا تعویض قطعات، و فراهم کردن نیازهایی نظیر غذا و اکسیژن، بدون بازگشت به خانه اول استفاده می‌کنند. برای ماه‌های طولانی نیروی خدمه اعزامی به Gateway، این امکان را دارند که چندین سفر به روی ماه داشته باشند، و موقیعت‌های جدیدتری را بر روی ماه کشف کنند.

بنابراین چگونه می‌توان یک سفینه فضایی برای اعماق فضا ساخت؟

ناسا برای ساخت و راه اندازی Gateway از پنچ یا شش راکت ( در مقایسه با 34 راکت بکار رفته برای ایستگاه فضایی بین‌المللی) استفاده می‌کند. سیستم راه اندازی فضایی (SLS) قدرتمند آژانس و فضاپیمایOrion  کلید مونتاژ کلی در عملیات هستند و ما همکارانی نظیر کمپانی‌های آمریکایی و آژانس‌های فضایی بین المللی برای ساخت آن در یک دهه آینده را داریم.

ما قسمت‌های بزرگ Gateway را به وسیله راکت به فضا می‌فرستیم تا به صورت اتوماتیک در آنجا مونتاژ گردد. بعضی از قسمت‌ها ممکن است با راکت‌های خصوصی فرستاده شود، اما راکت SLS ناسا بیشترین قسمت را به مقصد حمل می‌کند.

ناسا با شرکت‌های آمریکایی برای ساخت یک محل کوچک زندگی و کار در Gateway که به آن ماژول سکونت گفته می‌شود، همکاری خواهد کرد. علاوه بر این سال‌ها تحقیقات و اظهاراتی تحت فناوری‌های بعدی فضایی برای همکاری‌های اکتشافی عمیقی انجام خواهیم داد. همچنین مذاکره‌هایی با همکاران بین المللی در حال انجام است تا با گسترش فضای زندگی، روبات‌های پیشرفته، حمل و نقل‌ها، و قابلیت‌های علمی را فراهم آورد. اخیرا، آژانس مذاکراتی در مورد چگونگی ارسال ابزارها به Gateway آغاز کرده است و به دنبال ورود شرکت‌های آمریکایی برای ارسال محموله، ابزارها و دیگر اجناس همانند غذا به این سفینه در حال گردش هستند.

چه نوع تحقیقاتی با Gateway  امکان پذیر است؟

به گفته دانشمندان و مهندسین، ناسا بر این باور است که Gateway کلید اصلی به دوران جدیدی از اکتشافات قمری، هم در گردش به دور ماه و هم بر روی ماه خواهد بود. یکی از منحصر به فرد ترین خصوصیات درباره Gateway این است که ناسا می‌تواند در دیگر مدارهای ماه برای موقعیت‌های جدید علمی بیشتر حرکت کند. آژانس از Gateway به عنوان یک سکوی علمی برای نگاه کردن به زمین، مشاهده خورشید، و نگاهی بدون مانع به پهنای کائنات استفاده خواهد کرد. با استفاده از زمین شناسی زمین، ماه و مریخ، ما تشابهات و تفاوت‌های بیشتری درباره  آن‌ها خواهیم دانست، و نکات مهم درباره چگونگی شکل گیری سیارات و سیستم‌های سیاره‌ای را بیشتر از قبل درک خواهیم کرد.

مترجم: نیلوفر شیدایی

منبع: nasa