بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان دانه‌های طلایی خورشید را نمایان کرد!

بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان دانه‌های طلایی خورشید را نمایان کرد!

بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان اولین تصویر با بالاترین وضوح را از سطح ستاره ما، خورشید، ثبت کرد. تصویری که دانشمندان امیدوار هستند یک مطالعه تقریبا 50 ساله از مهم‌ترین ستاره منظومه ما باشد. این تصویر که جزییات باورنکردنی از ساختارهای مغناطیسی کوچک خورشید و دانه‌های روی سطح این ستاره را نشان می‌دهد، توسط تلسکوپ خورشیدی DKIST ثبت شده است. لایه بیرونی خورشید، به اندازه کافی چگال یا داغ نیست تا بتواند انرژی گرمایی لایه‌های درونی را از راه تابش به بیرون برساند. در نتیجه انرژی گرمایی از راه همرفت و ستون‌های داغ جابجا می‌شود و به سطح خورشید می‌رسد. در اثر پدیده همرفت این دانه ها در زیر سطح خورشید ایجاد می‌شوند.

تلسکوپ DKIST با آینه‌ای 4 متری در قله آتشفشانی در جزیره هاوایی مستقر است و اکثر قسمت‌های آن به صورت آنلاین کنترل می‌شود.  این تلسکوپ قادر خواهد بود تصاویر واضحی از مناطق فعال خورشید ثبت کند. طبق برنامه ‌ریزی‌های انجام شده این تلسکوپ برای 44 سال به رصد و اکتشاف پرداخته که در این صورت دو سیکل 22 ساله خورشیدی را مورد مطالعه قرار خواهد داد.

رصدخانه خورشیدی DKIST

طبق پیش بینی‌های انجام شده این تلسکوپ قادر است یکی از مهم‌ترین رازهای خورشید را پاسخ دهد. پاسخ‌هایی نظیر اینکه چرا تاج خورشیدی داغ‌تر از سایر نقاط آن است؟

وضوح و حساسیت منحصر به فرد این تلسکوپ این امکان را فراهم کرده است تا فعالیت‌های خورشیدی که تاثیر بسزایی در آب و هوای فضایی داشته را به صورت دقیق‌تری مورد بررسی قرار دهد. ذرات پراکنده شده از خورشید میتواند ماهوارهها، شبکه‌های برق و زیرساخت‌های ارتباطی زمین را مختل کند. از معروف‌ترین این وقایع می‌توان به خاموشی 9 ساعته کانادا در سال 1989 اشاره کرد که ناشی از بادهای خورشیدی بوده است. تلسکوپ DKIST به کمک اخترشناسان آمده تا با پیش بینی به موقع، آمادگی لازم برای برخورد با چنین رویداهایی را داشته باشند.

ترجمه: الهام مولوی

منبع: www.space.com

لینک منبع: https://www.space.com/first-sun-image-from-massive-solar-telescope.html