دنباله‌دارها در طلوع و غروب از میان آسمان می‌خزند
Gerald Rhemann در 16 اکتبر دم باریک و کوتاه دنباله دار اطلس که به سمت شمال شرقی اشاره میکند را ثبت کرد.

دنباله‌دارها در طلوع و غروب از میان آسمان می‌خزند

پس از دور شدن دنباله دار نئوایز از زمین و کم سو شدن آن در آسمان شب، دنباله دارهای کمتری رخ نمایان کردند.

آسمان تابستان پس از دنباله دار نئوایز (C / 2020 F3)، به سرعت از گوی‌های زیبا که برای رصدگران نیکره شمالی به راحتی قابل دیدن بودند؛ خالی شد. اما در هفته‌های اخیر سوژه کاملا جدیدی برای زندگی بخشیدن به شب‌ها سرد پاییزی پیدا شده است. در حال حاضر چهار دنباله‌دار در محدوده رصد با تلسکوپ‌های آماتور وجود دارند. دنباله‌دار دوره‌ای 156P/Russell-LINEAR در آسمان عصر و دنباله‌دارهای اطلس (C / 2020 M3)، Erasmus (C/2020 S3) و نئوایز (C / 2020 P1) قابل مشاهده در ساعات اولیه صبح هستند.

دنباله دار ATLAS در حالی که به قدر درخشندگی 8 میرسد، در این ماه به طور پیوسته از خرگوش به سمت جبار بالا می‌رود. (Sky & Telescope)

بیایید با دنباله دار ATLAS ، درخشان ترین این گروه 4 تایی شروع کنیم. در 27 ژوئن سال 2020 ، با قدر 19 ، توسط برنامه جستجوی اطلس کشف شد و اکنون تقریباً دارای قدر 8.5 است و به سرعت به سمت شمال از خرگوش به جبار می‌رود.

گرچه این دنباله‌دار حدود نیمه شب طلوع می‌کند اما شما بهترین حالت را در حدود ساعت 4 صبح خواهید دید که در جنوب به اوج خود می‌رسد. من اطلس را با تلسکوپ دابسونی 15 اینچی خود در 16 اکتبر از یک آسمان تقریبا روستایی مشاهده کردم و بلافاصله تحت تأثیر بزرگی و نرمی ظاهر آن قرار گرفتم، مانند یک تکه پشمک بزرگ.

طرح نشانگر درجه تراکم گیسو یک دنباله دار از 0 (هیچ) تا 9 (تقریباً ستاره‌ای). (Bob King)

من قطر گیسو را با درجه تراکم (DC)  3 در مقیاس از 0 (گیسوی افشانده با روشنایی یکنواخت) تا 9 (شکل ستاره‌ای یا دیسک مانند) را 11 ′ تخمین زده‌ام. با افزایش بزرگنمایی تا 245 برابر، یک نقطه تقریبا ستاره‌ای در مرکز، به اصطلاح هسته کاذب یا ساختگی کشف شد. هسته واقعی یک دنباله دار کوچک است و به خوبی درون یک پیله گرد و غبار خود پنهان شده است.

در حالی که قدر کلی دنباله دار نسبتا درخشان است، ظاهر افشانده و قطر بزرگ آن باعث می‌شود تا تار تر از آنچه انتظار دارید باشد. – به خصوص اگر به دور از آلودگی نوری باشیم. با این اوصاف، من چندین مورد مشاهده با دوربین دو چشمی اخیر را شنیده‌ام، از جمله یک مورد که توسط آلن هیل از آریزونا، که در 15 اکتبر با 10 × 50 آن را مشاهده کرد.

دنباله‌دار اطلس (C / 2020 M3) یک دنباله‌دار نرم و ابر سبز مانند با شبه هسته درخشان در 17 اکتبر 2020. (Rolando Ligustri)

در طی رصد من متوجه شدم که یک فیلتر Swan Band (طراحی شده برای عبور از نور سبز کربن دو اتمی در دنباله‌دارهای غنی از گاز) به وضوح کنتراست و قابلیت دیدن اطلس را افزایش می‌دهد. این دنباله‌دار باید تا اوایل دسامبر در حدود قدر 8 باقی بماند زیرا به طور پیوسته از خرگوش و جبار به سمت شمال و ارابه ران می‌رود.

حضیض در 25 اکتبر هنگامی رخ می‌دهد که دنباله‌دار اطلس از 1.27 a.u. (190 میلیون کیلیومتر) خورشید عبور کند. پس از آن نزدیکترین رویکرد خود به زمین در 14 نوامبر در فاصله 53.6 میلیون کیلومتری انجام می‌شود.

این انیمیشن دنباله دار Erasmus (C/2020 S3)، تقریبا در زمان کشف در رصدخانه نجومی آفریقای جنوبی (SAAO) ساخته شده است. (SAAO)

بعد از اینکه اطلس را با موفقیت مشاهده کردید، جهت یافتن دنباله‌دار اراسموس  (C/2020 S3) تلسکوپ خود را به سمت شرق به سوی صورت فلکی مار تغییر دهید. نیکولاس اراسموس، اخترشناس رصدخانه نجومی آفریقای جنوبی، 20 سپتامبر امسال این دنباله‌دار را با قدر تقریبا 18.5 کشف کرد. این دنباله‌دار به سرعت روشن شد و در حال حاضر با قدر حدود 11 می‌درخشد. این دنباله‌دار در 13 دسامبر به حضیض (0.4 a.u.) میرسد و می‌تواند تا اواخر نوامبر به قدر 7–8 برسد.

در حال حاضر درست قبل از شروع گرگ و میش صبحگاهی در صورت فلکی مار و سکستان به خوبی قرار گرفته است، اما طول آن به طور مداوم در حال کاهش است. در اواخر ماه آینده دنباله دار اراسموس چالش برانگیزتر خواهد شد. امیدوارم که کاهش ارتفاع آن با افزایش همزمان روشنایی جبران شود و به حفظ آن حتی در اوایل دسامبر قبل از اینکه در روشنایی خورشید برود بتوان آن را رصد کرد.

مترجم: آرمیتا همت‌پور
منبع: skyandtelescope.org