دهانه Yarrabubba ،قدیمی‌ترین دهانه برخوردی زمین

دهانه Yarrabubba ،قدیمی‌ترین دهانه برخوردی زمین

دانشمندان قدیمی‌ترین دهانه برخوردی شناخته شده بر روی زمین را شناسایی کرده‌اند. این ساختار باستانی می‌تواند به ما نشان دهد که چگونه سیاره ما از دوره انجماد خود بیرون آمده است.

دهانه Yarrabubba در حدود 2.23 میلیارد سال پیش توسط یک سیارک یا دنباله دار منفجر شده است. یک مطالعه جدید حاکی از آن است که دهانه برخوردیYarrabubba  ، به طول 43 مایل (70 کیلومتر) در استرالیا غربی، دارای 2.229 میلیارد سال قدمت است. (به علاوه یا منهای 5 میلیون سال) این یعنی تقریباً نیمی از سن خود زمین و 200 میلیون سال قدیمی تر از دهانه رکورد دار قبلی ،یعنی دهانه Vredefort Dome در آفریقای جنوبی.

به طرز شگفت آوری دهانه Yarrabubba دقیقاً همزمان با بیرون آمدن سیاره ما از یک دوره “زمین گلوله برفی” به وجود آمده است. یعنی زمانی که بخش اعظمی از کره زمین از یخ پوشیده شده بود. اعضای تیم مطالعه این اکتشاف گفته‌اند این ممکن است یک اتفاق تصادفی نباشد. سن این دهانه با از بین رفتن یک سری از یخچالهای بسیار قدیمی در زمین مطابقت دارد.

یافتن دهانه‌های باستانی مانند Yarrabubba در زمین فعال ما کار بسیار دشواری است. بسیاری از این دهانه‌ها وقتی صفحات پوسته‌ای زمین در زیر یکدیگر غوطه ور می‌شوند ، دفن می‌شوند و بیشتر آنها در اثر باد و آب از بین می‌روند.

این دهانه در سال 2003 با اندازه‌گیری ناهنجاری‌های مغناطیسی در منطقه و وجود صخره‌های نامتعارف کشف شده بود. اما سن دقیق آن به تازگی مشخص شده است.

یکی از اعضای این تیم مطالعاتی می‌گوید:  زمین شناسان می‌توانند پنجره‌هایی را به گذشته‌ای حتی دورتر و عمیق‌تر از آنچه که توسط دهانه Yarrabubba کشف شده است ، بدست آورند.

ترجمه: نرگس راد

منبع: www.space.com

لینک منبع: https://www.space.com/earth-oldest-impact-crater-snowball-earth.html