شباهت آسمان کالیفرنیا با ونوس، مریخ و تیتان!

شباهت آسمان کالیفرنیا با ونوس، مریخ و تیتان!

آیا می توانید تفاوت بین کالیفرنیا، ونوس، تیتان و مریخ را در این عکس تشخیص دهید؟ یک راهنمایی اینکه کالیفرنیا دارای ساختمان است!

مردم کالیفرنیا صبح چهارشنبه 9 سپتامبر 2020 برابر با 19 شهریور 99، با وجود آسمانی به ظاهر بیگانه و عجیب، از خواب بیدار شدند. دود و خاکستر متراکم ناشی از آتش سوزی‌های مداوم، در قسمت بالایی جو قرار گرفته و تقریبا تمام نور خورشید را مسدود کرده است.

به گفته دانشمند آب و هوا شناس، دانیل سوین، این امر ناشی از اثرات شدید آتش است و ذرات دود تا 15000 متر که 6000 متر بالاتر از ارتفاع کروز هواپیماهای مسافربری جت می‌باشد، بلند شده است!

او دیدگاه آخرالزمانی چندین دانشمندی را دارد که آسمان زمین را با سایر جهان‌های منظومه شمسی مقایسه می‌کنند. کیتی کتی مک، دیگر دانشمند آب و هوا نوشت: سانفرانسیسکو در حال حاضر به دلیل پراکندگی نور توسط ذرات کوچک در جو، مانند سطح تایتان، قمر سیاره زحل، نارنجی ست.

نماهای ماهواره‌ای از ماهواره ناسا نشان می‌دهد که چقدر دود در بالای ساحل غربی ایالات متحده متراکم است. ستون‌های دود بسیار متراکم و بلند، ناشی از آتش سوزی‌های گسترده است که برخی از آنها ابرهای پیروکومولونیمبوس شبانه ایجاد کرده‌اند.

اما شباهت‌ها و تفاوت‌های جو زمین با سایر مکان‌های منظومه شمسی مانند سیاره زهره ، سیاره مریخ و تایتان چیست؟ اجازه دهید در ابتدا نگاهی به قمر سیاره زحل یعنی تیتان بیاندازیم:

این تصویر واقعی از تیتان که توسط فضاپیمای کاسینی گرفته شده است ، فضای ضخیم و مه آلود این قمر را نشان می‌دهد. اعتبار عکس: ناسا

تیتان، دارای جوی متراکم است که بیشتر از نیتروژن ساخته شده است، مانند کره زمین. اما با فشار سطح 50 درصد بیشتر از زمین. تیتان دارای ابر، باران، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و دریاهای هیدروکربن مایع مانند متان و اتان است.  ناسا می‌گوید دریاچه‌ها و دریاهای سطح تیتان که از هیدروکربن های مایع نیز ساخته شده‌اند، می‌توانند حیاتی را در خود جای دهند که از ترکیبات شیمی متفاوتی نسبت به گذشته استفاده می‌کند. آیا تیتان نیز می‌تواند جهانی بی روح باشد؟ امیدواریم یک روز به جواب این سوال برسیم!

ونوس اگرچه از نظر اندازه و ترکیب شبیه زمین است، اما دارای جو بسیار متراکم با ابرهایی است که باران اسید سولفوریک تولید می‌کنند. اعتبار عکس: ناسا

سیاره زهره یا ونوس همچنین دارای جو ضخیمی است که عمدتا از دی اکسید کربن تشکیل شده که ابرهایی از قطرات اسید سولفوریک دارند. جو غلیظ، گرمای خورشید را به دام می‌اندازد، در نتیجه دمای سطح بالاتر از 470 درجه سانتیگراد است. اما سطح بالایی ابرها هر چهار روز زمینی در اطراف این سیاره با سرعت حرکت می‌کنند که ناشی از وزش بادهای طوفانی است که با سرعت تقریبی 360 کیلومتر در ساعت تخمین زده شده‌اند.

اگر به نوعی بتوانید روی سطح زهره بایستید، نمای آسمان یک روز زمین، بسیار مبهم و ابری به نظر می‌رسد.  اما جو آنقدر سنگین است که احساس می‌کنید در حدود 2.5 کیلومتر در عمق آب هستید!

تصویری که توسط مدارگرد وایکینگ 1 در سال 1976 گرفته شده است، جو نازک مریخ و سطح قرمز و غبارآلود را نشان می دهد.

از طرف دیگر، مریخ دارای جو بسیار نازک و رقیقی است که بیش از صد برابر سبک تر از جو زمین است. فشار اتمسفر در سطح زمین کسری از ماست و تقریبا همان 35 کیلومتری زمین است. اتمسفر نازک مریخ تقریبا به طور کامل از دی اکسید کربن با بخش‌های کوچک نیتروژن، آرگون، اکسیژن و چند گاز دیگر تشکیل شده است.

بنابراین، اگر جو مریخ با ونوس و تیتان بسیار متفاوت است ، چرا آسمان مریخ نیز گاهی قرمز است؟

گرد و غبار سطح سیاره سرخ مانند گرد و غبار در طوفان‌های شن و ماسه روی زمین، در جو این سیاره قرار دارد. این گرد و غبار تمایل دارد نور آبی را جذب کند که در درجه اول رنگ قرمز را به آسمان می‌بخشد.

اما اکنون همه چیزهای موجود در کره زمین قطعا با موارد معمول متفاوت است.

روزنامه نگار دانشمند شانون استیرونه در توییتر نوشت که او 36 فصل آتش سوزی را در ایالت کالیفرنیا زندگی کرده است و قبلا هرگز ندیده است که آسمان به این اندازه بیگانه و عجیب به نظر برسد!

پل خلیج در سانفرانسیسکو

البته که به نظر می‌رسد این اتفاقات برای سال عجیب 2020 کاملا مناسب است!

در شرح این تصویر نوشته شده: خلاصه 2020، مرکز آزمایش COVID و پل خلیج در ظهر، زیر آسمان آتش و دود!

مترجم: نرگس راد

منبع: universetoday

دیدگاهتان را بنویسید