شبیه سازی زمین مریخ در ماموریت مریخ نورد چینی Tianwen-1
مریخ نورد چینی در "حیاط مریخ"، یک زمین آزمایشی شبیه سازی شده از سیاره سرخ در آکادمی فناوری فضایی چین

شبیه سازی زمین مریخ در ماموریت مریخ نورد چینی Tianwen-1

برای آماده شدن در اولین ماموریت چین به سوی مریخ با نام Tianwen-1، آکادمی فناوری فضایی چین، منظره مریخی شبیه سازی شده‌ای را روی زمین ساخته و قبل از پرتاب، مریخ نورد جدید را برای آزمایش در آن به حرکت در آورده است. ماموریت مریخ Tianwen-1، در ماه جولای (تیر) به سمت سیاره سرخ پرتاب شد و قصد دارد در آپریل 2021 (فروردین 1400) مریخ نوردی را روی سطح آن فرود بیاورد.

زمین مریخی شبیه سازی شده در آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) در بیجینگ چین، آزمایش شده است. این زمین آزمایشی از مکانی که ابتدا برای شبیه سازی سطح ماه برای ماه نورد چینی یوتو 1 و یوتو 2 استفاده شده بود، باز سازی شده است و کاملا همراه با شن و سنگ برای تقلید از مناطق مختلف سطح مریخ به وجود آمده است.

جیا یونگ، کارشناس شرکت علم و فناوری هوافضا چین (CASC) در یک مصاحبه ویدئویی گفت: “در این مکان، ما به طور کلی تمام حالت‌های مریخ نورد را تست کرده‌ایم. ما حالت عادی کار و همچنین حالت خراب بودن آن را آزمایش کردیم تا ببینیم هنگام بروز نقص چگونه از مشکل خارج می‌شود. در واقع، زمین آزمایشی ما قبل از ماموریت پرتاب نهایی، به عنوان اتاق بازرسی کار می‌کرد.”
مریخ نورد چین بسیار شبیه به ماه نورد این کشور است؛ اما در ابعاد بزرگ‌تر.

مریخ نورد چین Tianwen-1 (سمت راست) بزرگ‌تر از ماه نورد یوتو (سمت چپ) است.

لیو تونگجی، نایب رئیس مرکز برنامه فضا و اکتشافات قمری تحت مدیریت ملی فضا چین (CNSA) گفت: “ماموریت Tianwen-1 ، متشکل از یک مدارگرد، سطح نشین (لندر) و یک مریخ نورد است. پیش بینی می‌شود این فضاپیما در حدود ماه فوریه 2021 (بهمن 1399) وارد مدار مریخ شود. پس از آن، دو تا سه ماه مکان‌های بالقوه فرود را با استفاده از یک دوربین با وضوح بالا برای آماده سازی فرود در ماه می (اردیبهشت 1400)، بررسی خواهد کرد. ما اجازه نخواهیم داد که آن سریعا روی سطح مریخ فرود بیاید. ابتدا، ما به او اجازه می‌دهیم که برخی از کاوش‌های اولیه از مدار و برخی از آزمایشات و اکتشافات را انجام دهد. سپس دید بهتری پیدا خواهیم کرد تا بتواند فرود بیاید.”

نمای نزدیک از چرخ‌های مریخ نورد Tianwen-1.

محل فرود کاوشگر مطابق با زمین مریخ با دقت انتخاب شد.
لیو گفت: “از آنچه تا کنون آموخته‌ایم می‌دانیم که نیمکره جنوبی مریخ کوهستانی است؛ در حالی که دشت‌های زیادی در نیمکره شمالی مشاهده می‌شود. بنابراین ما تصمیم گرفتیم که فرود بر روی دومی باشد. درحال حاضر ما منطقه Utopia Planitia را انتخاب کرده‌ایم.”

پس از فرود، مریخ نورد برای هدایت اکتشافات علمی، با طول عمر مورد انتظار حداقل 3 ماه، آزاد خواهد شد و مدارگرد با طرح عمر یک سال مریخی (حدود 687 روز بر روی زمین)، ضمن انجام وظایف علمی خود، ارتباطات و اطلاعات مربوط به مریخ نورد را منتقل خواهد کرد.

طبق گزارش شبکه تلویزیونی جهانی چین (CGTN)، مقامات چین پیشنهاد کرده‌اند که اگر Tianwen-1 و بعد از این یک سال، مأموریت بازگشت نمونه Chang’e 5 ماه به خوبی پیش بروند؛ چین می‌تواند تلاش کند نمونه‌هایی از مریخ را از حدود سال 2030 بازگرداند.

مترجم: آرمیتا همت پور
منبع: space.com