جدیدترین فضاپیمای ناسا، فضاپیمای Orion
Orion، در پروژه Artemis I از کنار ماه عبور خواهد کرد و دوباره به زمین بازخواهد گشت.

جدیدترین فضاپیمای ناسا، فضاپیمای Orion

Orion جدیدترین فضاپیمای ناسا برای فضانوردان است. قرار است که این فضاپیما حامل اولین فضانورد زن و مردی بعدی به روی ماه برای پروژه آرتمیس در سال 2024 باشد. در ادامه پرسش و پاسخ‌های ناسا در مورد این فضاپیمای جدید را خواهید خواند.

Orion چه وظیفه‌هایی دارد؟

Orion فضانوردان را به عمق فضا می‌برد، و با امنیت کامل آن‌ها را به محل زندگی‌شان یعنی زمین باز می‌گرداند. این فضانورد، خدمه را به Gateway که در مدار ماه در حال گردش است خواهد برد. Gateway یک سفینه فضایی جدید برای فضانوردان پروژه‌های سطح ماه و احتمالا مریخ است که آمادگی و محل سکونت آن‌ها را قبل از ماموریت‌های سطح ماه فراهم می‌کند.

Orion فضانوردان را به دورتر از آنچه تا به حال رفته بودند، خواهد برد. Orion چند توانایی دارد:

 • حمل ایمن خدمه به فضا
 • خانه و محل سکونت خدمه در حین مسافرت
 • بازگشت ایمن خدمه به زمین با سرعتی نزدیک به 322 kph
 • قابلیت بازگشت به زمین در صورت وقوع حادثه‌ای ضروری برای خدمه همانند ” قایق نجات”

Orion با موشک بالابر سنگین ناسا، سیستم پرتاب فضایی (SLS) فرستاده خواهد شد.

Orion چگونه طراحی شده است؟

Orion با کمترین جرم ممکن طراحی شده است. زیرا که جرم در طراحی فضاپیما بسیار حائز اهمیت است. جرم بیشتر، نیاز به انرژی بیشتری در حین پرتاب دارد. ناسا با کم کردن جرم وسیله، از سوخت کمتری استفاده می‌کند. Orion برای حمل ونقل ایمن طراحی شده است تا چهار مسافر و هر وسیله مورد نیاز برای زندگی و کار در فضا را به مدت 21 روز در هر ماموریت حمل کند.

Orion از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

 1. سیستم خروج در پرتاب (LAS) در بالا
 2. ماژول خدمه در مرکز
 3. ماژول سرویس در پایین

اگر ضروریتی در حین پرتاب رخ دهد، LAS در کسری از ثانیه فعال خواهد شد و خدمه را در حالت ایمن سوق می‌دهد. سپس LAS موقعیت ماژول خدمه را برای فرود ایمن مهیا می‌کند. ماژول خدمه برای حمل چهار فضانورد طراحی شده است و ایمنی لازم را برای خدمه در طول سفر را مهیا می‌کند. ماژول سرویس به موشک متصل می‌شود که پشتیبانی حیاتی همانند آب و اکسیژن را برای خدمه فراهم می‌کند. زمانی که Orion از موشک SLS جدا می‌شود، ماژول سرویس نیرو و نیروی محرکه لازم در فضا را فراهم می‌کند. چهار صفحهء خورشیدی برای تامین نیروی ماژول سرویس باز می‌شوند. صفحه‌های خورشیدی، برق کافی برای تامین انرژی دو خانه سه خوابه را فراهم می‌کند.

Orion از سه بخش اصلی تشکیل شده است: از سمت چپ 1) ماژول سرویس، از سازمان فضایی اروپا 2) ماژول خدمه برای محل سکونت نهایت چهار فضانورد 3) ماژول سرویس

ناسا چگونه Orion را آزمایش می‌کند؟

قبل از پرواز فضاپیما برای ماموریت، ناسا می‌بایست از کارکرد درست و ایمن آن اطمینان حاصل کند. Orion در سال 2014 اولین تست خود را انجام داد. ماموریتی بدون خدمه از فلوریدا بر روی موشکی به نام Delta IV Heavy (IV در زبان رومی عدد 4 می‌باشد) پرتاب شد. وسیله نقلیه آزمایشی به دور زمین دو بار گردش کرد و چهارساعت و نیم پرواز به طول انجامید. Orion به ارتفاع 15 برابر بیشتر از ایستگاه فضایی بین المللی دست پیدا کرد. وسیله نقلیه آزمایشی با سرعت 32186.88 kph و دمایی نزدیک به 4 هزار فارنهایت در هنگام ورود به جو زمین رسید. وسیله آزمایشی در اقیانوس اطلس در نزدیکی کالیفرنیا سقوط کرد. ناسا بخش‌های مختلف Orion، مانند چتر نجات و LAS را آزمایش کرده است.

مرحله بعدی Orion چه خواهد بود؟

تست بعدی Orion بخشی از پروژه Artemis I است. در این پروژه اولین بار خواهد بود که ناسا Orion را بر روی موشک SLS بدون خدمه از مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب خواهد کرد. بعد از جدا شدن موشک، Orion صدها کیلومتر را طی می‌کند و به اطراف ماه پرواز خواهد کرد.

بعد از سه هفته، Orion بیش از دو میلیون کیلومتر را گذر خواهد کرد و به زمین باز خواهد گشت. Orion از جو زمین می‌گذرد و در نزدیکی یک کشتی بازیابی در سواحل کالیفرنیا سقوط خواهد کرد. هدف اصلی Artemis I امنیت ماژول خدمه می‌باشد:

 • بازگشت مجدد به جو اتمسفر
 • فرود به روی سیاره
 • سقوط در نقطه مناسب اقیانوس
 • توان بازیابی به وسیله متخصصین نیروی دریایی ایلات متحده آمریکا

در پروژه بعدی، Artemis II ، Orion باز پرواز عبوری به دور ماه خواهد داشت. که پروژه با یک خدمه و به مدت 10 روز به طول خواهد انجامید. این پرواز به عنوان دورترین مسافرتی خواهد بود، که بشر در فضا انجام داده است.

در نهایت، بر روی پروژه Artemis III، Orion ستاره شناسان را برای مطالعه به قطب جنوب ماه خواهد برد. Artemis III برای سال 2024 برنامه ریزی شده است.

مترجم: نیلوفر شیدائی

منبع: NASA