ناسا، طوفان‌های خورشیدی را بررسی می‌کند

ناسا، طوفان‌های خورشیدی را بررسی می‌کند

ناسا به دنبال ماموریتی است تا علل طوفان‌های ذرات غول پیکر خورشیدی را بررسی کند. ماموریت تازه ناسا به نام SunRISE  علل طوفان‌های ذرات غول پیکر خورشیدی را-موج‌های بلند و بزرگی از ذرات خورشیدی که از خورشید فوران می‌کند- بررسی می‌کند. دریافت چگونگی تاثیرگذاری چنین طوفان‌هایی بر فضای بین سیاره‌ای می‌تواند به حفاظت از فضاپیما و فضانوردان کمک کند.

یک گروه از 6 فضاپیما، هرکدام به اندازه یک دستگاه توستر، می‌تواند به درک ما از نزدیک‌ترین ستاره و حفاظت بهتر از فضانوردانی که درحال سفر به ورای زمین هستند کمک کند.

ناسا این ماموریت تازه را انتخاب کرده است تا بتواند به مطالعه این موضوع بپردازد که خورشید چگونه طوفان‌های بزرگ -که به عنوان طوفان‌های ذره‌ای خورشید شناخته می‌شوند- را تولید و به فضای میان سیاره‌ای ارسال می‌کند. چنین اطلاعاتی نه تنها به درک بهتر ما از چگونگی کارکرد منظومه شمسی کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به فضانوردان برای سفر به ماه و مریخ کمک کند. چرا که اطلاعات بهتری در مورد چگونگی تاثیرگذاری تشعشعات بر روی فضایی که باید سفر کنند، ارائه می‌دهد.

ماموریت جدید، به نام آزمایش تداخل سنج فضاییِ رادیویی خورشیدی ) (SunRISE، ردیفی از شش جهبه ماهواره‌ای (CubeSat) است که به عنوان یک رادیو تلسکوپ عمل می‌کند. ناسا 62.6 میلیون دلار برای طراحی، ساخت و فرود SunRISE تا حدود اول جولای سال 2023 در نظر گرفته است. ناسا در آگوست سال 2017 پروژه SunRISE را به عنوان یکی از ماموریت‌های opportuity به منظور هدایت پروژه مطالعه 11 ماهه انتخاب کرده است. در فوریه سال 2019 ناسا مطالعه بر رروی این ماموریت را برای یک سال دیگر تمدید کرد. این پروژه توسط جاستین کسپر در دانشگاه میشیگان هدایت و به وسیله آزمایشگاه جت پیش ران ناسا در پنسیلوانیا مدیریت می‌شود.

نیکی فاکس مدیر بخش فیزیک خورشیدی می‌گوید: ” باعث افتخار است که یک ماموریت جدید به منظور درک بهتر از خورشید به ناوگان هوافضا اضافه کنیم، چرا که ستاره ما فضای بین سیاره‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر اندازه ما درمورد چگونگی فوران خورشید با وقایع آب و هوایی فضا بیشتر بدانیم به همان اندازه بیشتر می‌توانیم تاثیرات منفی آن را بر فضاپیما و فضانوردان کاهش دهیم.”

طراحی این ماموریت بر مبنای شش مکعب خورشیدی- هرکدام به اندازه یک دستگاه توستر- می‌باشد که به طور همزمان تصاویر رادیویی با فرکانس پائین منتشر شده از فعالیت‌های خورشیدی را رصد کرده و از طریق شبکه عمیق فضایی ناسا به اشتراک می‌گذارند. صورت فلکی ماهواره‌های مکعبی CubeSat درفاصله حدود 10 کیلومتر از یکدیگر و در بالای جو زمین پرواز می‌کنند. و در غیر این صورت مانع سیگنال‌های رادیویی که SunRISE رصد می‌کند، می‌شوند.

هر شش CubeSat با یکدیگر یک نقشه سه بعدی را ارائه خواهند داد که به محل سرچشمه انفجار ذرات بزرگ روی خورشید و چگونگی گسترش آن در فضا اشاره می‌کند. این موضوع به نوبه خود به تعیین آنچه آغازگر و سرعت دهنده این پرتابه‌های بزرگ تشعشع می‌باشد، کمک می‌کند. هریک از این شش فضاپیما برای نخستین بار برای ترسیم الگوی خطوط میدان مغناطیسی که از خورشید به سمت فضای میان سیاره‌ای می‌رسد، با یکدیدگر کار خواهند کرد.

SunRISE یک رویکرد برای دست یابی به فضا به عنوان یک میزبان آزاد در یک ماهواره تجاری است که توسط ماکسار در وست مینیستر کلرادو (Maxar of Westminster, Colorado) و به وسیله یک سیستم تحویل مداری ارائه و ساخته شده است. فضاپیمای میزبان شش فضاپیمای SunRISE را به صف کرده و سپس ماموریت اصلی را ادامه می‌دهد.

ماموریت‌های Opportunity بخشی از برنامه‌های اکتشاف هستند که از قدیمی‌ترین برنامه‌های مداوم ناسا بوده و برای ارائه دسترسی ارزان قیمت و مداوم به فضا طراحی شده و از اصول محقق محور تحقیقات فضایی مربوط به برنامه‌های فیزیک نجومی و فیزیک خورشیدی بهره می‌برد.

این برنامه به وسیله مرکز پرواز فضایی ناسا در Greenbelt مریلند مدیریت می‌شود، که منجر به تحقیقات گسترده و برنامه‌های اکتشافی علمی برای مطالعات زمین، هوافضا، منظورمه شمسی و جهان خواهد شد.

مترجم: سحر بخت همت

منبع: www.nasa.gov