نمونه‌های سیارک بنو توسط اوسیریس رکس با موفقیت ذخیره شد

نمونه‌های سیارک بنو توسط اوسیریس رکس با موفقیت ذخیره شد

مأموریت اوسیریس رکس ناسا خیرا با جمع‌آوری موفق نمونه‌ای از مواد سیارک بنو، به مرحله مهمی رسیده است. اکنون این ماده بدون مشکل ذخیره شده و در راه بازگشت به زمین است.

کمربند سیارکی فضاییست که حاوی زمان نهایی منظومه شمسی است. بقایای سنگی، مواد باقی مانده از شکل‌گیری منظومه شمسی می‌باشد که در طول میلیونها مایل پراکنده شده‌اند و اساساً برای میلیاردها سال بدون تغییر باقی مانده‌اند. درک اعضای کمربند سیارکی، و به ویژه مواد تشکیل دهنده آنها، می تواند به ما در حل برخی از اسرار دیرینه در تاریخ عمیق منظومه کمک کند.

نکته منفی که وجود دارد این است که کمربند سیارکی حقیقا بسیار دور است، در جایی بین مدارهای مریخ و مشتری واقع شده است. بنابراین ما دقیقاً قادر به فرستادن مأموریت‌هایی به همراه خدمه را به آنجا نداریم (حداقل هنوز این طور نیست) ، و خود سیارک‌ها آنقدر کوچک هستند که در حال حاضر قادر به فرستادن فضاپیما  به روی آنها نیستیم.

بنابراین اگر نمی‌توانیم به کمربند سیارکی برویم‌، باید کمربند سیارکی را به سمت خود بیاوریم. این یکی از اهداف اصلی مأموریت اوسیریس رکس است که در سال 2016 از زمین به فضا پرتاب شد. هدف این مأموریت سیارک بنو است، یک سنگ با قطر 1/3 مایل در مدار مناسب عبور زمین. قسمت اصلی این مأموریت به دور سیارک کوچک خواهد چرخید ​​و سالها آن را مطالعه خواهد کرد. اما یکی دیگر از مولفه‌های اصلی این ماموریت به سیارک دسترسی پیدا کرد و قسمتی از آن را نمونه گرفت، آن در کپسولی برای بازگشت به زمین است تا بتوانیم آن را در آزمایشگاههای خود بررسی کنیم.

تلاش برای گرفتن مقداری گرد و غبار بنو با موفقیت چشمگیری همراه بود‌، به طوری که کپسول نتوانست کاملاً بسته شود زیرا که از مواد پر شده بود. اما ناسا گزارش داده است که این کپسول اکنون بسته و با خیال راحت ذخیره شده و برای سفر به خانه خود آماده است.

شما می‌توانید آن را در تصویر بالا مشاهده کنید، جایی که کپسول بازگشت نمونه فضاپیما پس از انتقال با موفقیت بسته شده است و بازوی نمونه‌برداری (TAGSAM) نمونه را به موقعیت مناسب منتقل کرده است.

این نمونه تا سال 2023 به زمین باز نمی گردد، و هنگام رسیدن نمونه برای مطالعه بیشتر در آزمایشگاه‌های سراسر جهان توزیع می‌شود.

مترجم: نیلوفر شیدائی

منبع : universetoday