پروکسیما C، دومین سیاره فراخورشیدی در اطراف نزدیک ترین ستاره به خورشید
تصویر گرافیکی از منظومه پروکسیما قنطورس. پروکسیما c در سمت راست و پروکسیما b در سمت چپ ستاره پروکسیما قنطورس دیده می‌شوند

پروکسیما C، دومین سیاره فراخورشیدی در اطراف نزدیک ترین ستاره به خورشید

پروکسیما قنطورس یک کوتوله قرمز در صورت فلکی قنطورس است که تنها 4.23 سال نوری از ما فاصله دارد. این ستاره کوچک و جالب با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست و در نزدیکی جفت روشن‌تر خود یعنی ستاره آلفا قنطورس قرار دارد.

در سال 2016 یک سیاره از جنس سخت و صخره‌ای در سیستم ستاره‌ای پروکسیما قنطورس کشف شد. سیاره‌ای با نام پروکسیما B که جرمی مشابه زمین دارد و در کمربند حیات و ناحیه قابل سکونت ستاره قرار دارد ، جایی که آب مایع از نظر تئوری می‌تواند روی سطح سیاره وجود داشته باشد.

اما در سال 2017 ، ستاره شناسان از وجود یک منبع ناشناخته با فاصله 1.6 AU در این سیستم خبر دادند. اخترشناسان با بررسی طیف ستاره پروکسیما قنطورس موفق به ثبت نشانه‌های حضور سیاره دیگری شدند. سیاره کاندید با نام پروکسیما C که دارای حداقل جرم 5.8 برابر زمین است و آن را به اصطلاح به یک سیاره ابر زمین تبدیل می‌کند. این سیاره دارای دوره مداری 5.21 سال و دمای سطحی منفی 234 درجه سانتیگراد است.

پروفسور جونز عضو این تیم بین‌المللی ستاره‌شناسی می‌گوید: ” این سیاره و مدار آن در فاصله نسبتا مناسبی از ستاره خود قرار دارد. این موضوع یکی از بهترین فرصتهای ممکن برای مشاهدات مستقیم است که درک دقیق‌تری از سیاره دیگر را امکان پذیر می‌کند.” با این حال پژوهشگران اعلام کردند که برای قطعی شدن این کشف نیاز به رصدهای تکمیلی و بررسی‌های بیشتری است.

در آینده، پروکسیما C ممکن است به یک هدف محتمل برای مطالعه مستقیم تبدیل شود، و این نخستین تلاش بشر برای سفر به یک سیستم ستاره‌ای دیگر خواهد بود..

مقاله کامل این تیم درباره کشف این سیاره در مجله Science Advances منتشر شده است.

ترجمه: نرگس راد

منبع: sci-news.com