شروع سیکل جدید و نسبتا آرام خورشید
این تصویر تقسیم شده، خورشید را در طول حداکثر چرخه خورشیدی در سمت چپ (آوریل 2014) و در طول حداقل چرخه خورشیدی در سمت راست (دسامبر 2019) نشان می دهد.

شروع سیکل جدید و نسبتا آرام خورشید

دانشمندان به طور رسمی تایید کردند خورشید 9 ماه است که در سیکل آب‌و‌هوای جدید خورشیدی قرار دارد، و احتمالا همانند دوره قبلی خودش خواهد بود، که از سال 2008 تا سال 2019 ادامه داشت.

دانشمندان پیش بینی کردند، دوره فعالیت جدید خورشیدی که سیکل خورشیدی 25 نامیده می‌شود، در سال 2025 به اوج خواهد رسید. ولی در کل دوره‌ای با فعالیت کم خواهد بود، نسبتا شبیه به سیکل خورشیدی 24، که در ماه دسامبر به پایان رسید. آب‌و‌هوای خورشیدی، که یک سیکل فعالیتی 11 ساله را دنبال می‌کند، یک پدیده حیاتی برای پیش‌بینی است زیرا که تغییرات ناگهانی آن بر روی زمین و اطراف زمین تاثیر می‌گذارد، که گاهی عواقب ویرانگری دارد.

لیزا اپتون، رئیس پنل پیش بینی سیکل خورشیدی 25 و فیزیکدان خورشیدی در شرکت تحقیقاتی سیستم‌های فضایی، در طول کنفرانس خبری ناسا در 15 سپتامبر اعلام کرد: “ما امروز بسیار هیجان زده هستیم برای اعلام اینکه سیکل خورشیدی 25 رسما آغاز شد.”

از ردیاب‌های هواشناسی فضا انتظار می‌رود تا الگوی افتان و خیزان فعالیت خورشید را همانند 11 سال پیش ثبت کنند، داگ بیسکر، یک فیزیکدان خورشید در مرکز پیش‌بینی آب‌و‌هوای فضایی NOAA و رئیس پنل پیش بینی، گفت: “سیکل خورشید 25 با تعداد اوج 115 لکه‌های خورشیدی در جولای 2025 به اوج خواهد رسید.” توجه داشته باشید که به طور معمول در اوج یک سیکل فعالیت خورشیدی، بیش از 200 لکه خورشیدی دیده می‌شود.

نموداری که نشان دهنده فرسایش و لکه های خورشید در طی چندین چرخه خورشیدی اخیر و همچنین پیش بینی دانشمندان برای چرخه آینده است.

دانشمندان تاکید کردند که آرامش نسبی سیکل جدید به معنی آن نیست که ما نباید آن را ثبت کنیم. بیسکر به شعله ور شدن شدید خورشید، چند سال قبل از اوج سیکل خورشیدی آخر در 2012 اشاره کرد. “نظر ما این است که سیکل 25 شبیه سیکل 24 از لحاظ لکه‌های خورشیدی خواهد شد، سیکل 24 توانست یک توفان خورشیدی باشکوه از نوع صد ساله ایجاد کند، اما زمین را رد کرد و به آن اصابت نکرد.”

دانشمندان می‌گویند، حتی در حال حاضر، زمانی که فعالیت خورشیدی نسبتا کم است، ما هنوز می‌توانیم تاثیرات خورشید خودمان را حس کنیم.

لیکا گواتاکورتا، اخترفیزیکدان در مقر ناسا، که در زمینه علم مربوط به خورشید فعالیت دارد، در جریان کنفرانس خبری گفت: “در حالت حداقلی فعالیت خورشید، فعالیت خورشید تمام نمی شود، فقط تغییر حالت می‌دهد. برای مثال پرتوهای کیهانی کهکشانی در بالاترین حد خود در محیط فضا قرار دارد و این همه نوع پیامدی برای جستجوگران فضا، توریسم فضایی، و صنعت هواپیمایی دارد.”

دیگر پیامد مستعد یک خورشید آرام بر روی آشغال فضایی است که بیشتر سیکل‌های خورشیدی فعال میتوانند آن‌ها را به جو زمین بفرستند تا بسوزند. بیسکر گفت: “متاسفانه یک سیکل خورشیدی کوچک به این معناست که بقایای مداری زیادی که تحت تاثیر سیکل مداری بزرگ قرار می‌گرفتند پاک نخواهند شد.”

دانشمندان به منظور پیگیری و پیش‌بینی فعالیت خورشیدی، به دامنه وسیعی از رصدها تکیه می‌کنند. تعداد لکه‌های خورشیدی یکی از ساده‌ترین راه‌هاست چرا که لکه‌های خورشیدی بیشتر نشانه خورشید فعال است. این موضوع که با چه فاصله از شمال یا جنوب خورشید لکه‌های جدید در یک سیکل شروع به شکل گیری کردند، همچنین می‌تواند به دانشمندان درک اینکه این فصل چگونه خواهد بود را بدهد. هم اکنون لکه‌هایی که در حال پدیدار شدن هستند نزدیک به استوا هستند، به طوریکه معمولا برای سیکل‌های خورشیدی آرامتر، این گونه است.

اگرچه در چند سال گذشته شاهد پرتاب پروژه‌های جدید جوی خورشید و فضایی جدیدی بودیم، بیسکر اعلام کرد که تیم پیش‌بینی تنها تکیه بر داده هایی از فضاپیمای جدید نمی‌کند. “زمانی که ما می‌خواهیم برای چیزی که یک سیکل 11 ساله دارد نظر بدهیم، داده‌های جدید همیشه مفید هستند، اما به سختی می‌توان اعتماد کرد، بنابراین در کل، ماموریت‌های جدیدتر تا به امروز نقشی اساسی در پردازش پیش‌بینی سیکل نداشته‌اند. اما این به این معنی نیست که آن ها نقشی در پیش بینی سیکل خورشیدی 26 ندارند.”

نظارت بر فعالیت‌های خورشیدی و پیش‌بینی‌های قابل اطمینان درباره سیکل‌های خورشیدی پیش رو، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند زیرا فضانوردان فراتر از حفاظت میدان مغناطیسی قرار دارند.    

به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس، ناسا در حال فعالیت بر روی فرستادن دوباره فضانوردان بر روی ماه در سال‌های آتی است، تا برای اولین بار در این پنج دهه در سال 2024 یعنی سال قبل از اوج سیکل خورشیدی پیش‌بینی شده، انسان بر روی ماه قدم بگذارد،. این به معنای آن است که ناسا نیازمند اطلاعات کافی و خوب درباره فعالیت خورشید برای حس اطمینان از اینکه فضانوردان در موقعیت خطرناک قرار نمی‌گیرند، می باشد.

به این منظور، آژانس همچنین نظارت بر جو فضا را در برنامه آرتیمیس گنجانده است، جیک بلیچر، دانشمند ارشد اکتشاف در اداره اکتشافات انسانی و اداره ماموریت عملیات ناسا، اشاره به برنامه‌ریزی برای قرار دادن ابزارهای آب‌و‌هوایی خورشیدی بر روی گیت‌وی را دارد. گیت وی پایگاه ناسا در مدار ماه برای پشتیبانی خدمه بازدید کننده از ماه طراحی شده است.

جیک بلیچر گفت، “گیت‌وی قبل از آنکه فضانوردان به ماه فرستاده بشوند در جای خود مستقر خواهد شد بنابراین ما زمان کافی برای بعضی اندازه‌گیری‌ها و انجام بعضی تحقیقات در آنجا را خواهیم داشت. ما در تلاش هستیم تا به ناوگان فضاپیماهایی که در حال اندازگیری خورشید و درک این محیط هستند کمک کنیم.”

مترجم: نیلوفر شیدائی

منبع : space